Belarusa Alina Gornosko a câștigat turneul Grand Prix la gimnastică ritmică din Cehia

Gimnasta belarusă Alina Gornosko a câștigat o medalie de aur la turneul Grand Prix, care are loc în Cehia.

Belarusul a câștigat all-around-ul.

Acest lucru a fost raportat de Agenția Telegrafică din Belarus „” cu referire la serviciul de presă al Asociației de Gimnastică din Belarus.

Sportiva a marcat 89.950 de puncte și și-a învins toate rivalele.

Locul doi la disciplină a fost ocupat de ucraineana Kristina Pogranichnaya (87.450 de puncte).

Reprezentanta naționalei Bulgariei, Boryana Kalein, a câștigat bronzul (87.350 puncte).

Trio-ul belarus a câștigat competiția la juniori. Dina Agisheva, Elizaveta Zorkina și Polina Slanchevskaya au câștigat turneul pe echipe cu un scor de 151.650 de puncte.

Gimnaste din Ucraina au câștigat argint. Reprezentanții echipei SUA au urcat a treia treaptă a podiumului.

Astăzi, 8 martie, Alina Gornosko va evolua în finala mai multor discipline.

Turneul Grand Prix de gimnastică ritmică are loc în orașul ceh Brno. Concursul a început pe 6 martie. Ultima zi a turneului este astăzi.

La competiție participă gimnaste din 16 țări.