Tenis. Govortsova a luptat cu o jucătoare din TOP 10 la un turneu din Mexic

Belarusa Olga Govortsova și-a desăvârșit performanțele la simplu la prestigiosul turneu de tenis de la Monterrey (Mexic).

În optimile de finală ale competiției cu un fond de premii de 251.000 de dolari, sportiva s-a confruntat cu cea de-a 7-a rachetă din lume, ucraineanca Elina Svitolina.

Govortsova, care ocupă locul 142 în clasamentul celor mai bune jucătoare de tenis de pe planetă, a pierdut în fața adversarei sale în două seturi – 3:6, 4:6. Meciul a durat 1 oră și 18 minute.

Să vă reamintim că Olga a ajuns în tabloul principal al turneului prin calificare.

În primul tur, ea a învins-o pe reprezentanta SUA Caroline Dolehide (pe locul 131) cu scorul de 3:6, 6:2, 6:1.

Cât despre ucraineană, aceasta o va întâlni în sferturi de finală pe canadianca Leila Fernandez (126).

Victoria Azarenka (56 de ani), care a revenit la tenis șase luni mai târziu, a evoluat fără succes la turneu. În 1/16 de finală, belarusa a pierdut în fața slovenei Tamara Zidansek (71) – 2:6, 2:6.

Nici Vera Lapko și Lidiya Morozova nu le-au plăcut suporterilor din Belarus.

În turneul de dublu de la Lyon (Franța), fetele au pierdut în fața duetului slovaco-ucrainean Victoria Kuzhmova / Marta Kostyuk – 2:6, 4:6.