Naționala Belarusului a ocupat primul loc în clasamentul pentru medalii la Campionatele Europene de biatlon

Campionatele Europene de biatlon de la Raubichi s-au încheiat: biatleții din Belarus au ajuns pe primul loc în clasamentul pentru medalii.

Echipa Belarusului a câștigat patru medalii: trei de aur și una de bronz.

Serghei Bocharnikov a adus echipei Belarusei două medalii de aur: a câștigat super sprintul în prima zi de competiție și astăzi în cursa de urmărire.

Elena Kruchinkina a câștigat astăzi al treilea aur în cursa de urmărire.

Medalia de bronz a fost câștigată cu o zi înainte de Irina Krivko în cursa de sprint.

Biatleții ruși au ocupat locul doi în clasamentul pentru medalii. Echipa rusă a câștigat patru medalii – două de aur și două de argint.

Locul trei a fost ocupat de echipa norvegiană, care a avut șase medalii – una de aur, două de argint și trei de bronz.

În total, aproximativ 270 de biatleți au participat la Campionatele Europene din 2020 ca parte a 35 de echipe.