Belarusa Elena Kruchinkina a câștigat aurul la Campionatele Europene de biatlon de la Răubichi

Biatleta belarusă Elena Kruchinkina a câștigat cursa de urmărire la Campionatele Europene de la Răubichi.

La o distanță de 10 kilometri, belarusul a arătat un rezultat de 29 de minute și 21,1 secunde. Acesta este primul și singurul premiu al lui Kruchinkina la actualul campionat continental.

Medalia de argint a revenit biatletei ruse Kristina Reztsova, care a terminat la 17,6 secunde în spatele liderului cursei.

Medalia de bronz a fost acordată suedezei Elisabeth Hegberg, la 35,1 secunde în spatele lui Kruchinkina.

Irina Krivko a reușit să dea un rezultat bun și în cursa de urmărire – locul 6.

Restul biatleților din Belarus au următoarele rezultate: Dinara Alimbekova – locul 20, Irina Kruchinkina – locul 24, Adelina Sabitova – locul 25.

Aceasta a fost ultima cursă a Campionatului European. Aurul Elenei Kruchinkina a devenit al treilea din colecția echipei din Belarus la Campionatele Europene. Primele două medalii de aur au fost câștigate de Serghei Bocharnikov: a câștigat super sprintul și cursa de urmărire.

În total, echipa belarusă are patru premii: trei auuri și bronz pentru Irina Krivko în cursa de sprint.

Belarusii au ocupat primul loc în clasamentul pentru medalii.