Ucrainenii au câștigat ștafeta mixtă la Campionatele Europene de la Răubichi, bielorușii au ocupat locul patru

Echipa ucraineană a câștigat ștafeta mixtă la Campionatele Europene de biatlon de la Răubichi, bielorușii au ocupat locul patru.

Echipa ucraineană formată din Dmitry Pidruchny, Artem Prima, Valentina Semerenko și Yulia Jima a parcurs distanța într-o oră, 11 minute și 32,1 secunde (0+9).

Echipa rusă formată din Eduard Latypov, Karim Khalili, Victoria Slivko și Kristina Reztsova a câștigat argintul. Rușii au pierdut 32,2 secunde în fața învingătorilor (0+9).

Bronzul a revenit echipei norvegiene formată din Alexander Andersen, Sivert Bakken, Ida Lien și Osne Skrede. Norvegienii au fost la 33,7 secunde în spatele liderilor cursei (0+3).

Biatleții din Belarus (Sergei Bocharnikov, Anton Smolsky, Irina Krivko, Dinara Alimbekova) au terminat pe locul patru, pierzând cu 40,4 secunde în fața ucrainenilor (1+10).

Să vă reamintim că cu o zi înainte echipa noastră a câștigat medalia de aur: Serghei Bocharnikov a câștigat super sprintul.

Competiția continuă sâmbătă, 29 februarie, cu curse de sprint masculin și feminin. Pe 1 martie, ultima zi de concurs, vor avea loc cursele de urmărire masculin și feminin.

Campionatele europene de biatlon de anul acesta trebuiau să aibă loc în Estonia, dar din cauza vremii calde nu a fost posibil să se creeze condiții pentru competiția acolo. Prin urmare, campionatul a fost mutat în Belarus. În total, la competiție participă aproximativ 270 de biatleți din 35 de echipe.