Apoi și sânge. Cum a ajuns Sabalenka în 1/2 finală a turneului de la Doha

Vești bune pentru fanii tenisului din Belarus au venit din îndepărtatul Qatar.

Capitala acestei țări, Doha, găzduiește un turneu prestigios la categoria Premier, cu un fond total de premii de 2,9 milioane de dolari.

Cea mai bună jucătoare de tenis din Belarus, Arina Sabalenka, a ajuns în semifinalele competiției. Dar victoria a fost foarte, foarte grea pentru ea.

Joi, 27 februarie, Arina, aflată în prezent pe locul 13 în clasamentul mondial, s-a întâlnit cu cea de-a 37-a rachetă de pe planetă, chinezul Zheng Saisai, în meciul din sferturi.

Victoria a fost obținută prin sudoare și sânge din Belarus. A fost nevoie de trei jocuri pentru a identifica semifinalista.

În primul set, Sabalenka a pierdut cu 3:6. În următoarele două, ea a reușit să învingă o adversară extrem de neînduplecată – 7:6 (7:2), 6:3. Meciul a durat – a durat 2 ore 22 minute.

Să vă reamintim că la startul acestor competiții, reprezentanta Belarusului a învins-o pe estonia Anett Kontaveit (poziția 22 în clasamentul mondial) – 7:5, 2:6, 7:5.

Apoi a 20-a rachetă mondială, Maria Sakkari din Grecia, a fost învinsă – 6:3, 6:0.

La dublu, Arina a evoluat, ca întotdeauna, alături de belgiana Elise Mertens. Mai întâi, fetele le-au învins pe Bethanie Mattek-Sands (SUA) și Kirsten Flipkens (Belgia) – 6:7, 6:2, 10:7.

În sferturile de finală, duoul bielorus-belgian a pierdut în fața rivalelor din Canada și Letonia, Gabriela Dabrowski și Elena Ostapenko – 6:4, 1:6, 4:10.

Și în orașul francez Pau, belarusul Andrei Vasilevsky a luptat pentru a ajunge în sferturile de finală ale turneului de dublu din seria Challenger cu un fond de premii de 92.000 de euro. Împreună cu jucătorul de tenis israelian Jonathan Erlich.

Sportivii s-au confruntat cu rusul Teimuraz Gabashvili și slovacul Lukas Lacko. Nereușită. Am pierdut cu scorul de 7:6, 6:7, 8:10.