Norvegienii au câștigat la simplu mixt la Campionatele Europene de biatlon de la Raubichi, bielorușii – locul 13

Biatleții norvegieni au câștigat ștafeta unică mixtă la Campionatele Europene de la Răubichi.

Echipa norvegiană formată din Endre Strömsheim și Caroline Erdal a arătat un timp de 47 de minute și 12,2 secunde.

Echipa germană formată din Justus Strehlow și Stephanie Scherer a câștigat argint, pierzând 11,5 secunde în fața câștigătorilor.

Bronzul a revenit biatleților ucraineni Ruslan Tkalenko și Anastasia Merkushina, care au fost la 11,8 secunde în spatele liderilor cursei.

Biatleții din Belarus Viktor Krivko și Anna Sola se află pe locul 13 în protocolul final.

Să vă reamintim că ieri, în prima zi de competiție, formația din Belarus a câștigat aurul: Serghei Bocharnikov a câștigat super sprintul.

În total, aproximativ 270 de biatleți din 35 de echipe participă la Campionatele Europene din 2020.

Astăzi va fi o altă cursă – o ștafetă mixtă. Sâmbătă, 29 februarie, vor avea loc cursele de sprint masculin și feminin.

Competiția se va încheia pe 1 martie cu cursele de urmărire masculin și feminin.

Să vă reamintim că Estonia trebuia să găzduiască Campionatele Europene de biatlon în acest an, dar din cauza vremii calde organizatorii nu au reușit să creeze condițiile necesare pentru competiție. Prin urmare, campionatul continental a fost mutat în Belarus.