Volei. Superliga. „Minsk” a obținut o a treia victorie la rând

De data aceasta, bielorușii l-au învins pe Saratov Proton. Adevărat, victoria a fost foarte, foarte dificilă – 3:2 (25:23, 21:25, 25:14, 14:25, 15:10).

Să vă reamintim că înainte de bătălia de la Minsk din 9 februarie, „Minchanka” din Superliga rusă a forțat „Leningradka” din Sankt Petersburg și Chelyabinsk „Dynamo-Metar” să capituleze.

Ca și meciul în cauză, acele confruntări s-au dovedit a fi foarte încăpățânate și s-au încheiat cu același scor – 3:2. În favoarea fetelor din capitala Belarusului.

La Minsk, echipele au încercat să facă primul set neobișnuit de interesant pentru public – având un avantaj în scor (23:19), bielorușii nu l-au ținut – 23:23.

Dar au reușit totuși să câștige setul, în care liderul s-a schimbat de mai multe ori, iar antrenorii echipei au tot cerut reluări video. Multe dintre extrageri au fost lungi. Într-un cuvânt, intensitatea luptei pe teren nu a fost inferioară niciunei finale a unui turneu de prestigiu.

Al doilea set a rămas cu Saratov. Dar în a treia, bielorușii au preluat din nou conducerea. Și au început foarte bine pe al patrulea. Dar… în mod neașteptat „Minsk” a pierdut cu până la 11 puncte.

În jocul decisiv, echipa gazdă s-a dovedit a fi mai puternică – 15:10. Astfel, scorul final al meciului a devenit 3:2. Asta înseamnă că bielorușii au câștigat deja cinci meciuri la rând (au câștigat trei meciuri în Superliga, două în competiții internaționale).

Victoria asupra lui Proton a adus Minsk-ul pe locul 8 în Campionatul Rusiei, iar aceasta este zona de playoff. În continuare, bielorușii vor trebui să joace în deplasare împotriva lui VC Sakhalin. Acest meci va avea loc pe 16 februarie.

Fotografie: VK „Minsk”