Baschet. Minsk „Tsmoki” a ajuns pentru prima dată în istorie în sferturile de finală ale Cupei FIBA

Miercuri seara, Minsk „Tsmoki” i-a forțat pe fanii de baschet din Belarus să recurgă la validol. Dar totul s-a terminat cu bine.

Dragonii au câștigat în prelungiri într-un meci dramatic cu clubul românesc Oradea.

Dar cu 1,9 secunde înainte de finalul ultimului sfert, echipa Minsk a pierdut trei puncte. Un șut precis de la distanță lungă în momentele rămase ale jocului a permis egalarea scorului și astfel echipele au jucat în prelungiri.

După ce i-a învins pe românii neînduplecați, echipa Minsk a câștigat un bilet în sferturile de finală ale Cupei FIBA. Pentru prima dată în istoria sa.

Meciul ultimei runde din grupele competiției din capitala Belarusului s-a încheiat cu un scor de 68:62 în favoarea gazdelor.

Este de remarcat faptul că „Tsmoki” a început jocul destul de bine, iar în timpul meciului s-au despărțit de adversar la o distanță de punct destul de decentă. Dar au eșuat în al treilea sfert.

Dacă la finalul primelor două perioade de zece minute scorul era 18:11 și 20:13 în favoarea bielorușilor, atunci românii au câștigat sfertul următor – 20:9.

În ciuda faptului că adversarul a câștigat al patrulea sfert (13:10), scorul la finalul jocului a fost egal. Și în prelungiri „dragonii” au fost mai puternici – 11:5.

Conform rezultatelor fazei grupelor a turneului, clubul din Belarus a marcat 10 puncte și a ocupat primul loc în grupa „J”.

Un alt club românesc, Clujul, a terminat cu tot atâtea puncte. Cu toate acestea, conform indicatorilor suplimentari, Tsmoki s-a dovedit a fi mai mare.