Tenis. Roger Federer a ajuns în semifinalele Australian Open după ce a salvat 7 puncte de meci

Jucătorul de tenis Roger Federer a reușit să câștige sferturile de finală ale turneului Australian Open de Grand Slam, salvând 7 puncte de meci.

În setul al patrulea, adversarul elvețian Tennys Sadgren a fost la un pas de victorie de 7 ori, dar Federer a reușit să ducă jocul în setul cinci și să câștige.

Meciul s-a încheiat cu scorul de 6:3, 2:6, 2:6, 7:6, 6:3 în favoarea lui Roger Federer, relatează surse de pe internet.

Este de remarcat faptul că în timpul luptei elvețianul și-a făcut o pauză medicală din cauza faptului că îl deranja inghinele.

În semifinale, numărul trei mondial se va juca cu actualul câștigător al Australian Open, sârbul Novak Djokovic.

Pentru Federer, succesul în sferturi a fost a 24-a victorie cu mai mult de un punct de meci salvat.

În plus, tenismenul și-a repetat propriul record pentru numărul de puncte de meci pe care a reușit să le recâștige.

Elvețianul a reușit să facă acest lucru pentru prima dată în 2003, într-un meci împotriva reprezentantului australian Scott Draper.

Jucătorul de tenis Roger Federer, în vârstă de 38 de ani, este campion olimpic și câștigător de 20 de ori Grand Slam.

Elvețianul a câștigat Australian Open de 6 ori: în 2004, 2006, 2007, 2010, 2017 și 2018.

Fotografie: Pixabay