Câștigătorul de la Australian Open a pierdut senzațional în fața unui tenismen de 15 ani

Actuala campioană a turneului de Grand Slam Australian Open a pierdut în fața adversarei ei de 15 ani.

Reprezentanta japoneză Naomi Osaka a pierdut senzațional în fața tânărului tenismen american Cori Gauff.

Meciul s-a încheiat cu scorul de 6:3, 6:4 în favoarea americanului, relatează surse de pe internet.

Astfel, Naomi Osaka a renunțat după runda a treia a Australian Open 2020.

În turul al patrulea al competiției, Cori Gauff va juca cu o altă reprezentantă a SUA, Sofia Kenin.

În prezent, japoneza Naomi Osaka ocupă locul patru în clasamentul WTA, iar Cori Gauff se află pe locul 67.

Acesta este al doilea meci head-to-head dintre un japonez și un american. Primul meci s-a încheiat în favoarea reprezentantei japoneze.

Cori Gauff a devenit cea mai tânără jucătoare de tenis din ultimii 23 de ani care a ajuns în runda a patra a unui turneu de Grand Slam.

În octombrie anul trecut, americanul a devenit cel mai tânăr câștigător vreodată al unui turneu WTA. Jucătoarea de tenis a reușit să stabilească acest record după ce a câștigat turneul de la Linz, Austria.

În plus, Gauff este singurul sportiv minor în top 100 al clasamentului WTA.

Naomi Osaka, în vârstă de 22 de ani, este de două ori câștigătoare de Grand Slam. În 2018, a câștigat US Open, iar în 2019 a câștigat Australian Open.