Meciul pentru titlul de campion mondial la șah s-a încheiat în Rusia: a fost anunțat numele proprietarului coroanei de șah

Astăzi, 24 ianuarie, la Vladivostok s-a încheiat meciul pentru titlul de campion mondial la șah.

Actualul campion mondial, chinez Ju Wenjun, și câștigătoarea Turneului Candidaților din 2019, rusoaica Alexandra Goryachkina, au luat parte la bătălia pentru coroana de șah.

Turneul principal s-a încheiat la egalitate cu scorul de 6:6. Ju Wenjun a câștigat departajarea cu un scor de 2.5:1.5, relatează surse de pe Internet.

Chinezoaica în vârstă de 28 de ani a câștigat al patrulea, al nouălea și al zecelea joc, precum și al treilea joc al departajarii.

Rusul de 21 de ani s-a dovedit a fi mai puternic în al cincilea, al optulea și al doisprezecelea meciuri.

Jocurile turneului principal s-au jucat cu control al timpului clasic, iar în departajare șahiştii au avut câte 25 de minute cu un plus de 10 secunde pe mutare.

Fondul de premii pentru meci a fost de 500 de mii de euro. Câștigătorul va primi 55 la sută din această sumă, iar învinsul va primi 45 la sută.

În perioada 4-12 ianuarie, la Shanghai a avut loc meciul pentru titlul de campion mondial la șah. Repriza a doua a meciului (din 16 până în 24 ianuarie) a avut loc la Vladivostok.

Ju Wenjun deține titlul de campion mondial la șah din 18 mai 2018. Apoi, chinezoaica și-a învins compatriotul Tan Zhongyi, iar șase luni mai târziu – peste rusoaica Ekaterina Lagno.

Fotografie: Pixabay