Jocurile Olimpice de iarnă pentru tineret s-au încheiat în Elveția. Anunțat câștigătorul medaliei

Ieri, 22 ianuarie, a avut loc ceremonia de închidere a celor III Jocuri Olimpice de Iarnă a Tineretului.

Evenimentul a avut loc în orașul elvețian Lausanne, potrivit unor surse online.

Liderul clasamentului general pentru medalii a fost echipa Rusiei, ai cărei reprezentanți au câștigat 29 de premii, inclusiv 10 medalii de aur, 11 de argint și 8 de bronz.

Această victorie a fost prima pentru ruși în clasamentul pentru medalii pe echipe la Jocurile Olimpice de iarnă pentru tineret.

Gazdele jocurilor, elvețienii, au ajuns pe locul doi. Reprezentanții echipei elvețiene au 10 medalii de aur, 6 de argint și 8 de bronz.

Echipa japoneză a ocupat locul trei. Sportivii din Țara Soarelui Răsare au câștigat 9 medalii de aur, 7 de argint și 1 de bronz.

Primii zece lideri de medalii au inclus și echipele Suediei, Austriei, Germaniei, Coreei de Sud, Norvegiei, Chinei și Franței.

Echipa Belarusului a împărțit locul 29 în clasamentul general pentru medalii cu echipele din Ucraina, Georgia, Liechtenstein și Noua Zeelandă.

Belarusii au o medalie de bronz. Câștigătoarea premiului a fost biatleta Iulia Kovalevskaya, care a ocupat locul trei la cursa individuală de 10 kilometri.

Fotografie: Pixabay