Fourcade a câștigat cursa de urmărire la Cupa Mondială de biatlon de la Ruhpolding, cel mai bun dintre bieloruși ocupă locul 27

Pe 19 ianuarie, biatletul francez Martin Fourcade a câștigat cursa de urmărire a etapei a cincea a Cupei Mondiale de la Ruhpolding.

Sportivul a parcurs o distanță de 12,5 kilometri fără nicio greșeală în 31 de minute și 26,8 secunde.

Medalia de argint i-a revenit coechipierului său Quentin Fillon Maillet. A făcut o greșeală și a pierdut 17 secunde în fața compatriotului său.

Medalia de bronz i-a revenit norvegianului Vetle Sjöstad Christiansen (la 46 de secunde de lider).

Biatleții din Belarus nu au reușit să ocupe locuri înalte astăzi. Roman Eletnov a dat cel mai bun rezultat dintre bieloruși – locul 27. Eletnov a completat distanța cu trei penalty-uri și a pierdut două minute și 48,6 secunde față de câștigător.

Nikita Lobastov a ocupat locul 30 cu două penalty-uri și un decalaj de două minute și 48,6 secunde față de lider. Anton Smolsky a terminat pe locul 41, făcând două greșeli și pierzând trei minute și 29,9 secunde în fața liderului.

Trebuie menționat că cu o zi înainte, echipa masculină din Belarus a evoluat mult mai bine – au ocupat locul șase în ștafetă.

Să vă reamintim că astăzi norvegiana Tiril Eckhoff a câștigat cursa de urmărire feminină, iar Irina Krivko, care a ocupat locul 22, a devenit cea mai bună dintre bieloruși.