Cupa Mondială de biatlon. Fourcade a câștigat sprintul de la Ruhpolding, cel mai bun dintre bieloruși este pe locul 23

Pe 16 ianuarie a avut loc la Ruhpolding (Germania) proba de sprint masculin a etapei a cincea a Cupei Mondiale la biatlon.

Medalia de aur a fost câștigată de biatletul francez Martin Fourcade, care a parcurs fără ratare distanța de 10 kilometri în 22 de minute și 41,5 secunde. La Cupa Mondială, Fourcade câștigă a treia victorie la rând.

Un alt reprezentant al Franței, Quentin Fillon Maillet, a primit un premiu de argint. A parcurs și distanța fără greșeli, dar a pierdut în fața compatriotului său cu 3,1 secunde.

Medalia de bronz i-a revenit biatletului german Benedikt Doll, care nu a greșit nicio greșeală și a fost la 12 secunde de lider.

Cel mai bun rezultat pentru echipa belarusă a fost locul 23 al lui Roman Eletnov, care a pierdut un minut și 7,2 secunde față de câștigător.

De asemenea, restul biatleților din Belarus nu au dat cele mai bune rezultate. Nikita Lobastov este pe locul 43, Anton Smolsky pe locul 48, iar Serghei Bocharnikov pe locul 85.

Să vă reamintim că, cu o zi înainte, biatleta din Belarus Anna Sola a ocupat locul patru la sprintul feminin. Acesta este cel mai bun rezultat al sportivei în cariera ei profesională și cel mai bun rezultat al echipei din Belarus în acest sezon.

Mâine, 17 ianuarie, va avea loc ștafeta feminină. Etapa a cincea a KM din Ruhpolding se va încheia pe 19 ianuarie. În ultima zi a competiției, vor avea loc curse de urmărire masculine și feminine.