Echipa de handbal din Belarus a ajuns pe scena principală a Campionatului European

Pe 13 ianuarie, echipa de handbal din Belarus a câștigat meciul decisiv din faza grupelor a Campionatului European, asigurându-și accesul în turul principal al părții finale a campionatului continental.

Echipa Belarusului a câștigat o victorie zdrobitoare în fața echipei Muntenegrului – 36:27. Meciul a avut loc la Graz (Austria).

De remarcat că pentru a părăsi grupa a fost suficient ca bielorușii să joace un egal, în timp ce muntenegrenii s-au mulțumit doar cu o victorie.

Prin urmare, încă de la începutul meciului au jucat activ, forțându-și adversarii să „transpire”. Cu toate acestea, până la sfârșitul primei reprize, bielorușii încă „s-au unit” și au intrat în pauză, înaintea muntenegrenilor cu 6 puncte.

Echipa belarusă a jucat a doua repriză mult mai încrezătoare, câștigând în cele din urmă cu o diferență de 9 puncte.

Cel mai bun rezultat pentru bieloruși l-a arătat Nikita Vailupov (7 goluri). De asemenea, a fost recunoscut drept cel mai bun jucător al meciului.

Să vă reamintim că la începutul primului tur al grupei, echipa belarusă a câștigat împotriva Serbiei cu scorul de 35:30, iar apoi a pierdut în fața Croației cu scorul de 23:31.

Croația a ajuns și în turul principal al Campionatului European. Astăzi croații joacă cu sârbii, dar rezultatul acestui meci nu mai poate afecta poziția echipelor în clasament.