Raliul Dakar. Echipajul belarusului Serghei Vyazovich a coborât pe locul trei în clasamentul general

Echipajul MAZ-SPORTauto al belarusului Serghei Vyazovich a ocupat locul patru la etapa a cincea a Raliului Dakar.

După cursă, bielorușii au coborât de pe locul doi pe locul trei în clasamentul general.

Acest lucru a fost raportat de agenția de telegraf din Belarus BELTA.

Echipajul condus de Serghei Vyazovich a ocupat locul patru și a fost la 16 minute și 30 de secunde în spatele liderului cursei.

Liderul cursei a fost echipajul KAMAZ-master al rusului Dmitri Sotnikov. Echipa rusă a parcurs o distanță de 353 de kilometri în 4 ore 12 minute și 4 secunde.

Locul doi a fost ocupat și de echipajul rus KAMAZ condus de Anton Shibalov. Distanța față de lider a fost de 3 minute și 6 secunde.

Primii trei au fost completați de o altă echipă din Rusia. Echipa lui Andrey Karginov a fost la 3 minute și 15 secunde în spatele câștigătorilor cursei.

În clasamentul general, echipajul belarus al MAZ-SPORTauto ocupă locul trei. Diferența totală față de lider este de 23 de minute și 58 de secunde.

Liderul clasamentului general este echipajul rus KAMAZ-master al lui Andrey Karginov, cu un rezultat de 20 de ore 10 minute și 2 secunde.

Pe locul doi se află echipa lui Anton Shibalov, la 14 minute și 53 de secunde de lider.