Raliul Dakar. Belarusul Serghei Vyazovich a pierdut conducerea după etapa a patra

Pe 8 ianuarie, la a patra etapă a raliului Dakar din Arabia Saudită, echipajul lui Serghei Vyazovich de la echipa belarusă „MAZ-SPORTauto” a ocupat locul șase, pierzând liderul în clasamentul general.

Câștigătorul a fost echipajul rus al lui Anton Shibalov din echipa KAMAZ-master, care a parcurs distanța de 676 de kilometri în 4 ore, 15 minute și 43 de secunde.

Un alt echipaj din echipa KAMAZ-master, Andrey Karginov, a terminat pe locul doi, cu 2 minute și 41 de secunde în spatele compatriotului său.

Locul trei a fost ocupat și de rusul de la maestrul KAMAZ Dmitri Sotnikov, cu un decalaj de 9 minute și 5 secunde față de lider.

Belarusul Serghei Vyazovich nu a reușit să intre în primele cinci: a terminat pe locul șase, la 15 minute și 42 de secunde în spatele câștigătorului.

Potrivit MAZ-SPORTauto, echipajul lui Vyazovich a pierdut timp în cursă din cauza a două anvelope perforate.

Un alt concurent din Belarus, Alexey Vishnevsky, a arătat astăzi al 9-lea rezultat. În clasamentul general, echipajul său se află pe locul 11.

Al treilea belarus din echipă, Alexander Vasilevsky, a fost la fel de ghinionist ca și Vyazovich astăzi: echipajul său a perforat o anvelopă de două ori.

Drept urmare, Vasilevski a terminat pe locul 14. El este pe locul 12 în clasamentul general.