Un atlet african a început să-și sărbătorească victoria în avans și a pierdut cursa chiar la final

Atletul ugandez Jacob Kiplimo a trecut linia de sosire al doilea, deși a fost în frunte pe toată durata cursei.

Competiția a avut loc în orașul brazilian Sao Paulo, relatează surse de pe internet.

Sportivul ugandez a fost în frunte pe aproape toată distanța de 15 kilometri. Încrezător în victorie, alergătorul a încetinit la linia de sosire și chiar a reușit să ridice brațele.

Cu toate acestea, Kiplimo nu a observat că este urmărit de atletul kenyan Kibiwott Kandy. Kenyanul a avut destulă forță pentru explozia finală, iar în final a depășit-o pe reprezentanta Ugandei la doar câțiva pași de linia de sosire.

Drept urmare, Kibiwott Kandi a stabilit un record, arătând un rezultat de 42 de minute și 59 de secunde.

Locul doi, Jacob Kiplimo, a pierdut o secundă în fața câștigătorului, parcurgând distanța de 15 kilometri în exact 43 de minute.

Atletul ugandez de 19 ani Jacob Kiplimo este medaliatul cu argint la Campionatele Mondiale de cros, care a avut loc în Danemarca în 2019.

Apoi, sportivul a parcurs 10,24 kilometri în 31 de minute și 44 de secunde.

În 2016, alergătorul a luat parte la cursa de metrou 5000 de la Jocurile Olimpice de vară de la Rio de Janeiro. În acel moment, Kiplimo avea 15 ani și a devenit unul dintre cei mai tineri participanți la Jocurile Olimpice. Apoi, sportivul nu a reușit să ajungă în cursa finală.

Fotografie: Pixabay