Hochei. În ajunul Anului Nou, Dynamo Minsk a suferit a 12-a înfrângere la rând.

Luni, 30 decembrie, Dynamo Minsk a jucat ultimul meci al anului. Vorbim despre campionatul Ligii Continentale de Hochei.

Belarusii au primit coechipieri de la Riga la Minsk. Confruntarea s-a încheiat cu o altă înfrângere – deja a 12-a – a „Bizonilor”.

Scorul final al duelului dinamovist este 0:2. În beneficiul oaspeților din Letonia. Golurile au fost marcate în prima și ultima perioadă a meciului.

Astfel, după ce a pierdut sub arcadele Arenei Minsk, Dinamo capitalei s-a instalat pe ultimul loc în clasamentul KHL.

Cât despre jocul în sine, încă din primele secunde ale meciului, hocheiștii de la Riga, cu mâinile ridicate, s-au repezit în luptă, dând dovadă de tactici surprinzătoare și, într-o oarecare măsură, agresive pentru un meci în deplasare.

Dar a dat roade. Deși fundașul Oskars Bartulis a fost exclus mai devreme, din cauza căruia echipa de la Riga a fost nevoită să încetinească.

Dar „zimbrii” din penultima zi a anului trecut au fost extrem de pașnici și nu au profitat de avantajul pe care l-au primit.

La mijlocul primelor douăzeci de minute, oaspeții și-au creat câteva ocazii periculoase. Însă proprietarii nu au auzit soneria de alarmă sau nu au fost atenți. Pentru care au plătit – pucul a zburat în poartă cu câteva secunde înainte de sirenă. Roberts Mamchits a marcat.

În a doua perioadă, hocheiștii letoni au ales să joace mai atent. Spectatorii nu au văzut niciun gol marcat în aceste 20 de minute de joc.

În a treia perioadă, „Bisons” au jucat mai activ, dar echipa de la Riga a răspuns cu atacuri extrem de periculoase. Unul dintre ei – în minutul 54 – l-a supărat pe portarul Minskului Danny Taylor, care a fost șutat de atacantul Carter Ashton. După cum sa dovedit, el a stabilit scorul final în această confruntare.

Echipa lui Craig Woodcroft va juca următorul meci pe 3 ianuarie pe drum – la Cherepovets va concura cu localul Severstal.