Belarusii au jucat ultimul meci de la campionatul mondial de acasă

Jucătorii de hochei din Belarus au încheiat campionatul mondial de acasă cu o victorie convingătoare.

Astăzi, echipa de tineret din Belarus a jucat ultimul meci la Campionatele Mondiale din prima divizie, care a avut loc în capitala Belarusului. Adversara a fost echipa daneză.

Serviciul de presă al Federației Belaruse de Hochei a raportat acest lucru.

Până în minutul 3 al primei reprize, bielorușii conduceau cu scorul de 0:2. Shcechin și Shkrabov s-au distins. În poarta daneză au mai intrat două goluri în minutele 16 și 17. Alistrov și Protas s-au remarcat.

La finalul meciului, N. Pyshkaylo a adus scorul la 0:5. Nu s-au mai marcat goluri în a doua repriză.

În a treia perioadă s-au marcat din nou patru goluri, dar acum două la fiecare gol. Protas și Barkovsky s-au remarcat pentru bieloruși, iar True și Schultz pentru danezi. Scorul final al meciului este 2:7 (0:4, 0:1, 2:2).

În urma rezultatelor campionatului, echipa austriacă a ajuns în turul de elită. Belarus a rămas în urmă cu un punct și a ocupat în cele din urmă locul trei.