Hochei. Cupa Mondială de la Minsk. Belarusii suferă a doua înfrângere

Campionatul Mondial de Tineret din prima divizie continuă la Minsk. Joi, 12 decembrie, bieloruși și norvegieni au încrucișat bețe pe patinoar.

Echipa lui Dmitry Dudik a pierdut cu 2:3 (0:2, 1:0, 1:0, 0:1). După această înfrângere, șansele lor de a câștiga primul loc și de a ajunge în elită au scăzut semnificativ.

Începutul întâlnirii a fost lăsat pe seama scandinavelor – portarul naționalei Belarusului Nikita Tolopilo, pe lângă munca sa „obișnuită”, a salvat echipa de două ori.

Dar în minutul șapte a fost nevoit să capituleze după aruncarea lui Jonathan Hafsme.

Norvegienii nu aveau de gând să se oprească aici și au continuat să „apasă” apărarea inamicului. Și în ultimele secunde ale primei perioade și-au dublat avantajul – a marcat Lars Christian Rodne.

După pauză, Alexey Kolosov a ieșit să apere poarta în locul lui Nikita Tolopilo. Treptat, echipa belarusă a preluat inițiativa, creând tensiune la poarta adversarilor.

Un joc mai activ a dat roade – Vitaly Pinchuk a redus diferența la un gol.

În a treia perioadă, norvegienii ar fi putut puncta toate i-urile, dar în schimb au cedat din nou – cu 40 de secunde înainte de sirenă, când au jucat bielorușii, înlocuindu-l pe portar cu un al șaselea jucător de teren. Evgeniy Oksentyuk a egalat scorul.

În prelungiri, norvegianul Jonathan Hermansson a marcat golul victoriei. Acest lucru s-a întâmplat în al doilea minut de prelungiri.

Înfrângerea de la norvegiene a fost a doua pentru echipa belarusă – mai devreme au pierdut și în prelungiri cu Letonia (2:3). Singura victorie de până acum a fost obținută la startul competiției – austriecii au fost învinși cu scorul de 4:3.