Fotbal. Au fost stabiliți toți participanții la optimile de finală ale Ligii Campionilor

În noaptea de miercuri spre joi au fost cunoscuți ultimii participanți la optimile de finală ale Ligii Campionilor. Echipele rusești și Șahtior Donețk cu siguranță nu vor fi acolo.

Lokomotiv Moscova a vizitat Madrid, unde s-a întâlnit cu localul Atlético, care avea nevoie de o victorie pentru a ajunge în faza play-off-ului. Și s-a obținut.

Primul gol împotriva echipei „căilor ferate” a venit în minutul 17 – João Felix a marcat un penalty. La începutul reprizei secunde, Felipe a stabilit scorul final al meciului. Total – 2:0 și Loko fără cupe europene deloc.

Într-un meci paralel s-au întâlnit alte două echipe din această grupă – germanul Bayer și Torino Juventus. Oaspeții, care au câștigat cu scorul de 2:0, și-au întărit pe primul loc cu 16 puncte.

Atletico Madrid este pe locul doi (10 puncte), Bayer pe locul trei (6), iar Lokomotiv este pe ultimul cu 3 puncte.

Intriga a rămas aproape până în ultimele minute în Grupa C. Pe lângă Manchester City, care reușise demult acest lucru, trei cluburi s-au luptat pentru dreptul de a juca în turneul de anul viitor: în Croația, Dinamo Zagreb a înfruntat MS în Croația, iar Shakhtar Donețk la Harkov cu Atalanta italiană.

Formația din Bergamo, care a ocupat ultimul loc în grupă în ajunul confruntării, l-a învins pe Șahtior (3:0) și a ajuns în 1/8 de finală pentru prima dată în istoria sa. Acest lucru s-ar putea să nu se fi întâmplat dacă Dinamo Zagreb ar fi învins Manchester City. Dar nu a fost nicio senzație – 4:1 în favoarea britanicilor.

Astfel, pe baza rezultatelor performanței grupei, echipele din acest cvartet s-au clasat: pe primul loc – Manchester City cu 14 puncte; al doilea – „Atlanta” (7); al treilea – Shakhtar (6); al patrulea – Dinamo Zagreb (5). Clubul ucrainean va continua să joace în Europa League.

PSG-ul francez a marcat 5 goluri fără răspuns împotriva turcului Galatasaray, iar Real Madrid a învins-o pe belgiana Brugge cu scorul de 3:1.

Francezii și spaniolii au ocupat primele două locuri în grupă (16, respectiv 11 puncte) și au ajuns în 1/8 de finală. Brugge (locul 3, 3 puncte) merge în Europa League, Galatasaray (locul 4, 2 puncte) nu va merge nicăieri.

Bayern Munchen a devenit singurul club care a câștigat toate cele șase meciuri din actuala faza a grupelor Ligii Campionilor. Nemții au reușit acest lucru învingându-l pe Tottenham Hotspur din Londra cu scorul de 3:1 și câștigând astfel 18 puncte din 18 posibile.

Britanicii au avansat și ei mai departe, iar grecul Olympiacos a avansat în Europa League, învingându-l pe Steaua Roșie sârbă (1:0).

Anterior, Liverpool, Chelsea, Napoli, Barcelona, ​​Valencia, Borussia Dortmund, Benfica și germanul Leipzig au ajuns în optimile de finală ale Ligii Campionilor din sezonul 2019/2020.