Hochei. Cupa Mondială de la Minsk. Belarusii au luptat cu Letonia

În cadrul Campionatului Mondial de hochei pentru tineret de la Minsk (prima divizie), naționala Belarusului s-a întâlnit marți, 10 decembrie, cu Letonia.

Poate că acesta a fost unul dintre cele mai importante meciuri pentru echipa lui Dmitri Dudik. Dar bielorușii au pierdut.

Totul a început foarte încurajator pentru gazdele competiției – în minutul 7 Kotelovsky a marcat pucul. Dar la începutul celei de-a treia perioade, bielorușii au primit de două ori în două minute.

Cu toate acestea, au reușit să egaleze – Pavel Denisov a marcat la majoritate. Prelungirile au durat doar 13 secunde – exact atât timp le-a luat jucătorilor de hochei letoni să marcheze golul decisiv.

În alte meciuri din a doua zi de campionat, spectatorii au asistat și la „confruntări” în prelungiri. Acest lucru s-a întâmplat în meciul Danemarca – Slovenia. În prelungiri, danezii au marcat, punând scorul final la 2:1.

Naționala Austriei, care a pierdut în fața bielorușilor în primul său meci la turneu, a învins Norvegia – 5:2.

Astfel, după două zile de meci, Letonia este în frunte cu 5 puncte. Pe locul doi se află echipa Belarusului, care a înscris 4 puncte.

Urmează Austria (3), Norvegia (3), Danemarca (2) și Slovenia (1). Belarusii vor trebui să joace cu ultimele trei echipe enumerate.