Astana a învins-o senzațional pe Manchester United în Europa League

Pe 28 noiembrie, clubul de fotbal kazah Astana a câștigat o victorie puternică pe teren propriu împotriva clubului britanic Manchester United în penultima rundă a fazei grupelor din Europa League – 2:1.

Startul meciului a fost nereușit pentru Astana: deja în minutul 10 englezii au deschis scorul (Lingard).

Până la sfârșitul primei reprize, gazdele au încercat în repetate rânduri să recâștige, dar fără rezultat.

Totuși, după pauză, kazahii nu au cedat, au continuat să atace activ și au reușit să egaleze scorul în minutul 55 (Shomko).

Evoluția ulterioară a evenimentelor a fost o surpriză completă pentru ambele echipe: șapte minute mai târziu, fundașul englez Bernard a marcat un autogol, asigurând victoria pentru Astana.