Hochei. Minsk „Tineretul” a distrus adversarul

În cadrul următoarei runde a campionatului de hochei din Belarus, Yunost din capitală s-a întâlnit cu Gomel. S-a înregistrat o înfrângere completă.

Meciul a avut loc la Minsk. Victoria a fost sărbătorită de gazde, care au marcat cinci goluri fără răspuns în poarta adversă: unul în primele două reprize și trei în ultima. Astfel, scorul final al confruntării este 5:0 în favoarea lui Yunost.

Meciul a început cu atacuri puternice de la Minsk. Până la mijlocul perioadei, portarul Lynx a respins cu succes șuturile adversarilor.

Totuși, în minutul 11 ​​Andrei Grișcenko a capitulat – atacantul Yunost Serghei Drozd a deschis scorul.

O situație similară a fost observată în a doua perioadă: jucătorii de hochei din Minsk au fost mult mai activi. Drept urmare, după trei revoluții ale mâinii secunde, gazdele și-au dublat avantajul. Fundașul Vadim Shchechin s-a remarcat.

Locuitorii din Gomel au făcut o serie de încercări de a câștiga înapoi – fără rezultat. Dar în a treia perioadă au primit încă trei goluri – Stanislav Lopachuk, Maxim Parfeevets și Andrey Pavlenko i-au supărat pe oaspeți.

Neman din Grodno este încă în fruntea clasamentului campionatului – 60 de puncte în 28 de jocuri. Yunost a jucat același număr de jocuri, înscriind 58 de puncte. Acesta este locul doi.

Pe locul trei se află HC Shakhtar de la Soligorsk, care are 49 de puncte înscrise în 28 de meciuri.

Fotografie: HC „Yunost”