Sfârșitul intrigii. Belarusii au jucat cu rușii la Cupa Mondială de fotbal pe plajă

Aseară, naționala Belarusului, concurând în premieră la Campionatul Mondial de fotbal pe plajă, a jucat cel mai important meci al său. Cu rușii.

Situația din Grupa C a fost de așa natură încât doar câștigătoarea confruntării a avansat în sferturi. Amândoi au avut 3 puncte înainte de joc (o victorie, o înfrângere).

Din păcate, bielorușii au cedat. Scorul final al meciului este 3:5. Oleg Gapon, Igor Brishtel și Ivan Konstantinov au marcat goluri pentru echipa noastră.

La naționala Rusiei, Boris Nikonorov a marcat un hat-trick. Fyodor Zemskov și Dmitry Shishin au marcat, de asemenea, un gol în poarta adversă.

Astfel, rușii au avansat de pe locul doi până în etapa sferturile de finală a campionatului, unde îi vor întâlni pe brazilieni.

Echipa Senegalului a ocupat primul loc în Grupa C, după ce cu o zi înainte a învins echipa Emiratelor Arabe Unite. Belarusii au terminat pe locul trei și, în consecință, și-au luat rămas bun de la Campionatul Mondial.