Hochei. BW. Shakhtar a luptat cu Metallurg

Luni, 25 noiembrie, a avut loc unul dintre cele mai interesante meciuri de hochei din actualul campionat din Belarus.

Shakhtar de la Soligorsk și Metallurg de la Zhlobin s-au întâlnit. Meciul a avut loc în centrul regional al regiunii Gomel. Gazdele au pierdut cu scorul de 0:3, încasând câte un gol în fiecare perioadă.

Încă din primele secunde ale confruntării, pitmenii au pus o presiune puternică, jucând ca și cum ar fi acasă la Soligorsk.

Metallurg nu a fost de acord cu această desfășurare a evenimentelor, încercând să ia inițiativa la stick-uri prin joc mai rapid și posesia pucului.

Dar în această zi gazdele nu erau sortite să părăsească gheața cu scutul. Asemenea suspiciuni s-au strecurat deja în minutul 7, când jucătorul șahtiarului Ilya Kaznaday a deschis scorul în meci.

Locuitorii din Zhlobin au făcut o serie de încercări de a câștiga înapoi. Dar prima repriză s-a încheiat așa – 0:1. Și în al doilea, oaspeții au marcat din nou – în minutul 26, Ilya Kambovici a transformat majoritatea.

Toate încercările Metallurg de a recâștiga au eșuat. Mai mult, în ultima perioadă au primit încă un gol. În minutul 53, Pitmen-ul Konstantin Durnov a marcat un șut eficient, transformând majoritatea.

În alte meciuri ale campionatului național s-au înregistrat următoarele rezultate: „Neman” din Grodno l-a învins pe „Yunost” din capitală (4:2), „Mogilev” a învins-o pe „Lida” pe drum (3:2) și „Gomel”. ” a învins „Dinamo” din Molodechno (2:1).