Handbal. Liga SEHA. BGK Meshkov a luptat cu Zagrebul

În complexul sportiv „Victoria” din Brest, nava emblematică a clubului de handbal BGK, numit după Meshkov, a găzduit „Zagreb” din Croația.

Meciul a avut loc în cadrul SEHA-liga. Gazdele au câștigat – 33:29.

În prima repriză, handbalistii de la Brest au avut un avantaj, dar mic. Croații au răspuns cu atac pentru atac și echipele au intrat în pauză cu un avans minim al gazdelor – 16:15.

În a doua jumătate a confruntării, bielorușii au arătat cine era șef la Brest, jucând mult mai puternic. Ca rezultat, victorie pentru Meshkov BGK.

În prezent, clasamentul echipelor din Grupa B este următorul: primul loc este ocupat de ungurul Veszprem, care a înscris 15 puncte în 6 meciuri.

Urmează clubul Brest cu 12 puncte după 7 meciuri, Zagreb – 9 (5), Europharm Rabotnik din Macedonia de Nord – 9 (6), Metaloplastika sârbă – 6 (6) și Spartak rusesc – 3 (6).

Apropo, în următorul meci din Liga SEHA, echipa de la Brest va întâlni clubul din Moscova pe drum. Meciul va avea loc pe 2 decembrie.

Dar înainte de asta, Meshkov BGK va juca într-un alt turneu – Liga Campionilor. Următorul meci va avea loc pe 23 noiembrie la Brest împotriva lui Vardar din Macedonia de Nord.

Să remarcăm că în Liga Campionilor lotul din Belarus nu este la fel de reușit ca în Liga SEHA: cu două puncte înscrise, este pe penultimul loc.