Belarus a jucat ultimul meci din calificarea la EURO 2020 cu Germania

Naționala Belarusului a jucat ultimul meci în calificarea la Campionatul European din 2020.

În Germania a avut loc un meci între echipa locală și echipa Belarusului. Aripile Albe au suferit o înfrângere majoră.

Serviciul de presă al asociației „Federația de fotbal din Belarus” a raportat acest lucru.

În prima repriză, echipa belarusă s-a apărat cu pricepere și nu a permis nemților să creeze ocazii de gol 100% la poarta lor, iar în minutul 40 bielorușii au interceptat mingea și, într-un contraatac, Stasevich a lovit promițător poarta, dar Neuer nu a permis oaspeților să preia conducerea.

Dacă nu înscrie, atunci ei marchează pe tine. Acest adevăr fotbalistic a funcționat și în acest caz. Astfel, în minutul 41 a marcat naționala Germaniei Ginther. Echipele au intrat la pauză cu scorul 1:0 în favoarea gazdelor.

În a doua jumătate a meciului, echipa germană a început să acționeze și mai activ, ceea ce a dus în cele din urmă la înfrângerea belarușilor. Mai întâi, Goretzka a dublat scorul în minutul 49, iar apoi Cross a marcat o dublă (minutele 55 și 83).

Naționala Belarusului a avut o ocazie excelentă de a marca cel puțin un gol, dar în minutul 75 Stasevich nu a reușit să transforme penalty-ul. Scorul final este 4:0 în favoarea echipei germane.

Formația de start a bielorușilor a inclus: Alexander Gutor, Denis Polyakov, Nikita Naumov, Alexander Martynovich, Serghei Matveicik, Pavel Nekhaichik, Ivan Mayevsky, Stanislav Dragun, Yuri Kovalev, Denis Laptev și Igor Stasevich. Colectivul de antrenori a făcut și trei modificări. Pe teren au intrat Dmitri Bessmertny, Maxim Skavysh și Vitaly Lisakovich.

După meci, antrenorul principal al bielorușilor, Mikhail Markhel, a spus că rezultatul a fost dezamăgitor, dar au fost momente strălucitoare, pe care expertul le-a atribuit primei reprize și jocului defensiv, precum și jocului de atac din repriza secundă. .

Intenționăm să continuăm să lucrăm. Aceasta este o experiență grozavă pentru noia remarcat Marhel.

În clasamentul grupei C de calificare, Belarus este pe locul 4: Germania – 18 puncte (7 meciuri), Olanda – 16 (7), Irlanda de Nord – 13 (7), Belarus – 4 (8), Estonia – 1 ( 7).

În 8 meciuri, bielorușii au reușit să învingă doar echipa Estoniei – 1:2.