Hochei. Naționala Belarusului i-a surprins pe francezi în Letonia: așa s-a întâmplat

Echipa de hochei a Belarusului a debutat la Turneul Patru Națiuni de la Liepaja (Letonia). Ne-am jucat cu francezii.

Echipa lui Mihail Zaharov a câștigat. Scorul final al meciului este 4:2 (0:1, 3:0, 1:1).

Prima perioadă de confruntare cu un adversar destul de puternic a fost o luptă egală. În același timp, bielorușii, neîncedând în minoritate, au făcut mai multe șuturi pe poarta franceză – treisprezece în total.

Dar, așa cum se întâmplă adesea, regula a funcționat: „Dacă nu înregistrezi, ei marchează pe tine”. Acest lucru s-a întâmplat și în acest meci – datorită șutului precis al Sasha Trey, francezii au luat conducerea în minutul 4.

Primul segment de joc s-a încheiat așa – 0:1. Dar în a doua perioadă, bielorușii au marcat trei goluri fără răspuns.

În minutul 23, Andrei Belevich a marcat, iar un minut mai târziu, Mihail Stefanovich și Alexander Kogalev au intrat împreună în poarta adversarilor și au marcat al doilea gol. Debutantul naționalei Belarusului Nikolai Suslo a mai marcat o aruncare precisă.

La începutul ultimei perioade, francezii au primit un gol înapoi – 3:2. Apoi lupta a continuat cu atacuri reciproce.

În ultimele minute, francezii, încercând să recâștige, și-au înlăturat portarul. Acesta a devenit momentul decisiv al meciului – Stanislav Lopachuk a lovit poarta goală a „tricolorului”, stabilind scorul final al meciului (4:2).