Liga majoră. BATE nu a profitat de ratarea lui Dynamo Brest

Campioana Belarusului a pierdut astăzi pe neașteptate în fața lui Isloch acasă.

La Borisov Arena astăzi, actuala campioană a Belarusului a găzduit Isloch. După ce jocul a fost egal, a fost o șansă excelentă pentru Borisov de a reduce diferența față de lider, dar nu au profitat de asta.

Serviciul de presă al ABFF despre asta.

Primul gol împotriva lui BATE a venit în minutul 6. Golul a fost marcat de Alexander Makas. Cu toate acestea, înainte de finalul primei reprize, borisovenii au reușit să riposteze și să preia conducerea grație golurilor lui Drăgun (minutul 24) și Skavysh (minutul 39).

Avantajul gazdelor nu a durat mult. Așadar, în minutul 47 Makas a marcat o dublă, iar în minutul 69 Yansane Momo i-a pus pe oaspeți în avantaj. Punctul final al meciului a fost marcat de Stephen Godfrey în minutul 72. Scorul final este 2:4 în favoarea lui Isloch.

Diferența dintre BATE și Dynamo Brest este de 7 puncte. Pentru a câștiga campionatul, echipa Brest trebuie să câștige o singură dată în celelalte trei meciuri. Este de remarcat faptul că BATE a fost campioana Belarusului în ultimele 13 sezoane.