Tenis. Sabalenka a obținut succes la turneul final WTA

La turneul final al Asociației de Tenis Feminin (WTA) de la Shenzhen, China, duoul belarus-belgian continuă să evolueze la dublu.

În turul doi, Arina Sabalenka și Elise Mertens din Grupa Roșie s-au întâlnit cu reprezentanții Taipei Latisha Chan și Haoqing Chan.

Europenii au câștigat. Adevărat, a fost foarte greu pentru belarusă și partenerul ei – 7:6 (7:5), 6:4. Lupta a durat 1 oră și 48 de minute.

Să ne amintim că în primul lor meci la aceste competiții, Sabalenka și Mertens s-au înfruntat cu Demi Schurs din Olanda și Anna-Lena Groenefeld din Germania.

În acel meci, belarusul și belgianul au fost învinși – 5:7, 6:1, 7:10. În ultima confruntare a etapei preliminare de pe 1 noiembrie, sportivii se vor întâlni cu tandemul maghiar-francez Timea Babos / Kristina Mladenovic.

Să remarcăm că pe 30 octombrie, meciurile de simplu vor avea loc în turul doi în Grupa Violet.

A opta rachetă mondială, ucraineanca Elina Svitolina, se va lupta cu românca Simona Halep, care ocupă în prezent poziţia a cincea în clasamentul mondial.

Pe teren va ajunge și numărul doi mondial Karolina Pliskova (Cehia). I se va opune canadianul Bianca Andreescu (pozitia a patra in clasamentul mondial).

În Grupa Roșie, meciurile din turul doi au avut loc pe 29 octombrie. A zecea rachetă a planetei, Kiki Bertens din Țările de Jos, a înlocuit-o pe japoneza accidentată Naomi Osaka (locul 3 în clasament).

Bertens a jucat împotriva celui mai bun tenismen din lume Ashleigh Barty (Australia). Și ea a câștigat – 3:6, 6:4, 6:3.

A existat și un meci cu participarea rachetelor a 7-a și a 6-a din lume – Belinda Bencic din Elveția și, respectiv, Petra Kvitova din Cehia. Jucătoarea de tenis din țara alpină a câștigat – 6:3, 1:6, 6:4.

Să adăugăm că turneul se încheie pe 3 noiembrie. Fondul de premii al competiției este de 14 milioane de dolari.