Etapa a 26-a a Ligii Majore s-a încheiat. Dynamo Brest este cu un pas mai aproape de aur

S-a încheiat încă o rundă a campionatului de fotbal din Belarus.

Etapa a 26-a a avut loc în Liga Major. Dinamo Brest a câștigat din nou, în timp ce Shakhtar și BATE nu au reușit să-i identifice pe cei mai puternici. Astfel, conducerea breștenilor s-a întărit.

Turul a început cu meciul „Neman” (Grodno) – „Minsk”. Meciul s-a desfășurat pe terenul stadionului Neman și s-a încheiat cu o victorie minimă a gazdelor. Singurul gol a fost marcat în minutul 5 al jocului. Aleksa Vidic a marcat.

Sâmbătă a avut loc un meci super-eficient între Energetik-BGU și Dynamo Minsk. Două echipe capitale au marcat șase goluri între ele, dar nu au reușit să identifice un câștigător.

Astfel, scorul a fost deschis de jucătorul elevilor Ilya Shkurin în minutul 5 al jocului, dar Dynamo a răspuns cu lovituri precise în minutele 18 și 23. Dmitri Bilonog și, respectiv, Philip Ivanov s-au distins. Cu toate acestea, deja în minutul 24 Shkurin a restabilit echilibrul în scor.

În repriza secundă, alb-albaștrii au marcat primii. Echipa lui Gurenko a fost condusă înainte de Nino Galovic. Acest lucru s-a întâmplat în minutul 60 al jocului. Punctul final al meciului a fost din nou stabilit de Ilya Shkurin, care a marcat un hat-trick în minutul 85. Scorul final al meciului este 3:3.

Ilya Shkurin este golgheterul campionatului. Fotbalistul are 17 goluri și 3 pase decisive

În același timp, la Slutsk jocul a trecut fără goluri marcate. Fotbalistii locali au jucat 0:0 cu Slavia Mozyr.

Dynamo Brest a mers sâmbătă în vizită la Gomel. Primul gol a fost marcat în minutul 34. Jucătorul gazdelor Vitaly Kvashuk a marcat și până în minutul 61, când a marcat Pavel Nekhaichik, Gomel a fost în frunte în întâlnire. În minutul 72, Khoblenko l-a pus pe Brest în avantaj. Meciul s-a încheiat cu scorul 1:2 în favoarea lui Dinamo.

La Minsk, Isloch a găzduit Dnyapro de la Mogilev. Echipele au marcat câte un gol și au terminat la egalitate – 1:1. Golurile au fost marcate de Momo Yansane (minutul 35, 1:0) și Roman Gribovsky (minutul 60, 1:1).

Meciul „Vitebsk” – „Torpedo-BelAZ” s-a încheiat și el la egalitate – 0:0.

Etapa a 26-a s-a încheiat cu meciul central al weekendului, Shakhtar (Soligorsk) – BATE. Cei doi concurenți la medalii de campionat nu au stat în defensivă și au încântat publicul cu patru goluri marcate.

Primul gol a fost marcat de Igor Stasevich în minutul 37. Gazdele au reușit să răspundă în minutul 51 cu o lovitură precisă a lui Darko Bodul, dar zece minute mai târziu, Nemanja Milic l-a pus din nou în avantaj pe BATE.

Punctul final al meciului a fost marcat de Nikolai Yanush, care a făcut scorul 2:2 în minutul 70.

Poziția la turneu în grupa de frunte: Dynamo Brest – 67 puncte (26 meciuri), BATE – 58 (25), Shakhtar – 55 (25).