Nu avea egal. Cum a câștigat Sabalenka turneul WTA

Arina Sabalenka, poate cea mai bună jucătoare de tenis din Belarus astăzi, și-a încântat numeroșii fani. A câștigat un turneu internațional de prestigiu.

Belarusa, aflată în prezent pe locul 14 în lume, a câștigat finala turneului final minor al Asociației de tenis feminin (WTA).

Competiția a avut loc în orașul Zhuhai (China). Arina s-a confruntat cu prima rachetă a turneului (poziția a 10-a în clasamentul mondial) Kiki Bertens.

Jocul de deschidere a trecut cu diferite grade de succes – adversarii luând pe rând punctele la serviciu. Abia în al 10-lea joc, Sabalenka a făcut față serviciului adversarului și, ca urmare, a câștigat setul – 6:4.

Iar în al doilea joc, belarusa nu a avut probleme speciale – a câștigat cu scorul de 6:2. Lupta a durat 1 oră și 15 minute.

Să adăugăm că în drum spre victorie, Aryna Sabalenka a învins-o și pe jucătoarea belgiană de tenis Elise Mertens (6:4, 3:6, 7:5), alături de care a jucat recent la dublu.

În total, belarusa a câștigat cinci titluri la turneele WTA de-a lungul carierei. Interesant este că ea a câștigat patru dintre ele la competiții din China.

Săptămâna viitoare, Sabalenka și Mertens vor evolua în proba de dublu a turneului final principal WTA. Va avea loc și în Regatul Mijlociu – la Shenzhen.

În faza grupelor, tandemul bielorus-belgian va trebui să lupte cu duete din Olanda și Germania (Demi Schurs / Anna-Lena Groenefeld), Ungaria și Franța (Timea Babos / Kristina Mladenovic), Taipei (Latisha Chan / Chan Hao-). Bărbie).