Minsk „Dynamo” și „Energetik-BGU” au jucat la egalitate în campionatul din Belarus

Pe 26 octombrie, clubul de fotbal „Dynamo-Minsk” și „Energetik-BGU” din capitală au jucat la egalitate în meciul din runda a 26-a a campionatului belarus, cu scorul de 3:3.

Dinamo a cedat deja în minutul 5 (Shkurin), dar în scurt timp nu numai că a egalat scorul (Bilonog), ci și-a luat conducerea (Ivanov).

Totuși, în minutul 25, Shkurin a marcat o dublă, restabilind echilibrul (2:2).

În repriza secundă, Dynamo a fost din nou înaintea adversarilor cu un punct (Galovich), dar nu și-a menținut avantajul: la finalul meciului, Shkurin a reușit să transforme un penalty, înscriind astfel un hat-trick.

Acum fotbalistul are 17 goluri, este ferm în fruntea cursei marcatorilor.

Tot astăzi, Dynamo Brest va trebui să joace cu Gomel, Slavia Mozyr va juca cu Slutsk, iar Islochi din regiunea Minsk va juca cu Dnyapro de la Mogilev.