Șapte înfrângeri la rând. La Minsk, Zimbrii s-au luptat cu Dynamo Riga

O altă înfrângere a lui Dynamo Minsk în sezonul regulat al Ligii continentale de hochei a trimis clubul din Belarus pe ultimul loc în clasament.

De data aceasta, echipa Minsk a pierdut în fața coechipierilor de la Riga. Mai mult, meciul a avut loc în capitala Belarusului cu sprijinul fanilor săi.

Nu a ajutat. Minsk a marcat un gol, iar oaspeții au marcat două. Așa s-a încheiat confruntarea – 1:2.

Pentru a fi corect, observăm că Dynamo Minsk a jucat cu putere prima parte a meciului în atacuri. Și a dat roade – Evgeniy Kovyrshin a marcat în minutul 6.

Jucătorii de hochei de la Riga au egalat scorul în prima perioadă, realizând avantajul lor numeric. Lauris Darzins a marcat în minutul 15. O revenire a unuia dintre coechipieri l-a ajutat în acest sens.

În ciuda faptului că „Bizonii” au atacat mai agresiv, obținând un avantaj impresionant la șuturi (37 versus 14), nu au mai reușit să-l supere pe portarul advers.

Mai mult, echipa de la Riga a reușit să preia conducerea și să mențină scorul victoriei. S-a întâmplat cu 2 minute înainte de finalul reprizei a doua – Daniels Berzins a marcat golul.

După ce a pierdut șapte meciuri la rând, Dynamo Minsk a coborât pe ultimul loc în clasamentul campionatului în Conferința de Vest. După 20 de jocuri, „Zubri” a marcat 16 puncte.

Duminică, 27 octombrie, alb-albaștrii vor juca și următorul meci KHL acasă. Vor încerca să-l învingă pe Salavat Yulaev de la Ufa și să rupă neplăcuta serie de înfrângeri.