S-a terminat o altă rundă. Dinamo Brest se apropie tot mai mult de titlul de campionat

Etapa a 25-a a avut loc în Liga Major. Liderul campionatului și-a crescut avantajul față de cei mai apropiați urmăritori.

A avut loc o altă rundă a campionatului de fotbal din Belarus. Din primele trei, doar Dynamo Brest nu a pierdut puncte. Shakhtar și BATE, între timp, nu au reușit să înscrie 100 de puncte la sută.

Liderul clasamentului, Dynamo Brest, a gazduit Slutsk. Primul gol din meci a fost marcat de fotbalistul vizitator Artem Dudik (în minutul 14), iar gazdele au reușit să se egaleze în minutul 79. Serghei Krivets a salvat Dynamo de la înfrângere.

Cel mai interesant lucru a început însă la finalul meciului, când cele două echipe au marcat încă trei goluri. Așadar, mai întâi Kislyak a pus gazdele în avantaj în minutul 90, iar în minutul 4 adăugat Khoblenko a mărit avantajul la două goluri. Ultimul punct din meci a fost marcat de jucătorul din Slutsk Egor Semenov, care în minutul 7 adăugat a stabilit scorul final al meciului – 3:2.

Borisov BATE, între timp, nu a reușit să-l învingă acasă pe actualul outsider din campionat, Gomel. Meciul s-a încheiat la egalitate 1:1. Golurile au fost marcate de Akubardia (în minutul 28) și Yablonsky (în minutul 74).

Un alt urmăritor al lui Dinamo Brest, Șahtior Soligorsk, a pierdut în deplasare în fața lui Dnyapro Mogilev. Zoran Marusic a marcat un dot în ultimele zece minute de meci.

Între timp, Dynamo Minsk s-a împiedicat pe terenul său de acasă în meciul cu Vitebsk. Mai întâi, în minutul 26, fiul antrenorului dinamovist Artem Gurenko a supărat echipa tatălui său, iar în minutul 77, Ruslan Teverov a marcat al doilea gol al lui Vitebsk și a stabilit scorul final în meci – 0:2.

Mozyr „Slavia” a jucat pe terenul lor împotriva lui Grodno „Neman”. Spectatorii nu au văzut multe goluri. Oaspeții au luat acasă o victorie minimă – 0:1.

La Zhodino meciul s-a dovedit a fi mai productiv. Isloch a venit să viziteze Torpedo local. Scorul final este 1:3 în favoarea oaspeților. Pentru Wolves, Dmitri Komarovsky a marcat un hat-trick, iar Bogdan Myshenko a marcat singurul gol Torpedo.

Etapa s-a încheiat cu un meci dintre Gorodeya și Energetik-BGU, în care echipa gazdă s-a impus cu scorul de 1:0.

Poziția la turneu în grupa de frunte: Dynamo Brest – 64 de puncte (25 de meciuri), BATE – 57 (24), Shakhtar – 54 (24).