Belarusul Egor Gerasimov a ajuns în optimile de finală ale Cupei Kremlinului

Jucătorul de tenis din Belarus Egor Gerasimov (ATR 98) a reușit să ajungă în optimile de finală ale Cupei Kremlinului.

În 1/16 de finală, adversarul său a fost tenismenul italian Thomas Fabbiano, care se află pe locul 89 în clasamentul ATP.

Belarusul s-a impus fără mare dificultate în două seturi: 6:3, 6:4. Meciul a durat o oră și 18 minute.

Pentru a ajunge în sferturi, Gerasimov va trebui să concureze cu Andrey Rublev din Rusia, care este a 43-a rachetă din lume.

Tot astăzi, la Cupa Kremlinului, bielorusa Alexandra Sasnovich a jucat un meci de dublu, jucând în tandem cu tenismena rusă Ekaterina Alexandrova.

Duoul belarus-rus a fost învins în optimile de finală de sârba Katarina Srebotnik și rusoaica Veronika Kudermetova cu scorul de 7:6, 6:3.