Minsk Yunost a pierdut la loviturile de departajare în fața lui Pelicans în meciul din Liga Campionilor

Pe 15 octombrie, clubul de hochei „Yunost-Minsk” a fost învins de clubul finlandez „Pelicans” în Liga Campionilor cu scorul de 2:3.

Meciul a avut loc pe gheața Arena Chizhovka. Oaspeții au mers la atac încă de la începutul meciului și au deschis scorul la propriu în primul minut (Mustonen).

Până la finalul primei perioade, gazdele au încercat fără succes să recâștige. La începutul celei de-a doua perioade, finlandezii au reușit să mărească diferența (Saarleinen).

Ca răspuns la aceasta, locuitorii Minskului au început să atace intens și, prin eforturile lui Mickiewicz și Nogachev, au egalat scorul.

A treia repriză a fost fără goluri, dar și prelungiri. La loviturile de departajare, finlandezii au fost mai precisi, marcand 3 goluri la rand. Echipa Minsk nu a reușit să lovească poarta adversarului nici măcar o dată.