Jucătorul de tenis din Belarus Egor Gerasimov va evolua în tabloul principal al Cupei Kremlinului

Jucătorul de tenis din Belarus Egor Gerasimov a reușit să depășească calificarea la Cupa Kremlinului.

În turul doi al turului de calificare al competiției, adversarul lui Gerasimov, care ocupă locul 92 în clasamentul mondial, a fost tenismenul german Rudolf Mollecker, care ocupă locul 167 în clasamentul ATP.

În meciul din trei seturi, belarusul s-a impus cu scorul de 6:3, 4:6, 6:3.

Încă două jucătoare de tenis din Belarus, Ilya Ivashko și Olga Govortsova, nu au trecut de primul tur de calificare.

Ivashko (ATP 132) a fost învins de tenismenul rus Artem Dubrivnov, pe locul 423 în clasamentul ATP.

Govortsova (WTA 200) a pierdut în fața cehiei Tereza Martincova, care se află pe locul 132 în clasamentul WTA.