Campionatul Belarusului. Liderii continuă să lupte pentru aur

Etapa a 22-a a campionatului din Belarus s-a disputat aproape complet. Liderii au câștigat.

În Liga Major din Belarus există în prezent trei cluburi în grupa lider – Dynamo Brest, BATE și Shakhtar Soligorsk. În runda a 22-a, care se desfășoară în prezent în campionatul din Belarus, liderii au câștigat victorii.

Dynamo Brest a jucat vineri împotriva lui Gorodeya. Drept urmare, „albaștrii” au câștigat o victorie zdrobitoare cu scorul de 1:3. Câștigătorii au fost Pavel Savitsky (în minutul 14), Alexander Noyok (53) și Mikhail Gordeychuk (78). Singurul gol pentru Gorodeya a fost marcat de Artem Arkhipov (64).

Sâmbătă, Șahtior Soligorsk a jucat împotriva lui Vitebsk. Meciul a avut loc pe stadionul Stroitel. Echipa gazdă a provocat o înfrângere zdrobitoare echipei Vitebsk – 4:0.

În minutul zece, Șahtiarul conducea deja cu un scor de 2:0 (Julius Szoke în al 4-lea și Darko Bodul în al 8-lea). În minutul 38 al meciului, Bodul a marcat o dublă. Scorul final a fost stabilit în minutul 63 de Alexander Sachivko.

BATE a primit o victorie tehnică în meciul cu Torpedo Minsk cu scorul de 3:0.

Rezultatele altor meciuri din etapa a 22-a:

• „Minsk” – „Slavia-Mozyr” – 1:0 (Bahar în minutul 58);
  • „Slutsk” – „Torpedo-BelAZ” – 1:2 (0:1 – Kuzmenok pe 3; 1:1 – Serdyuk pe 45; 1:2 – Shchadin pe 91);
  • „Neman” – „Dnyapro-MChZ” – 1:0 (Alykulov pe 47);

Pe 22 septembrie vor mai avea loc două meciuri ale Ligii Majore: „Gomel” – „Dynamo-Minsk” și „RCOR BSU” – „Isloch”.