Există un nou lider în hocheiul belarus

„Neman” din Grodno a mai jucat un meci din Extraliga.

De data aceasta adversarul echipei Grodno a fost clubul Lida. Meciul s-a desfășurat pe gheața lui Neman și s-a încheiat cu victorie pentru gazde.

Scorul final al meciului a fost 4:2 (2:1, 2:1, 0:0) în favoarea lui Neman. Este de remarcat faptul că oaspeții nu i-au permis adversarului să mai marcheze un punct într-un mod calm și hocheiștii Neman au fost nevoiți să facă mult efort pentru a câștiga.

Primul gol în derby-ul regional a fost marcat de hocheiista Lida Chirva (minutul 6). Gazdele au reușit să se egaleze în minutul 13 datorită eforturilor lui Turkin. În minutul 19, Revenko l-a pus pe Neman înainte în jocul de putere.

În a doua perioadă, Hiltunen a marcat al treilea gol în minutul 23 împotriva Lidei, iar un minut și jumătate mai târziu Molotkov a redus avantajul. Scorul final a fost stabilit de Badun în minutul 35.

„Neman” a ocupat primul loc în clasamentul campionatului din Belarus.