Yunost a pierdut în fața lui Shakhtar pentru a doua oară consecutiv în campionatul de hochei din Belarus

Pe 19 septembrie, clubul de hochei Minsk Yunost a suferit o a doua înfrângere la rând de la Shakhtar Soligorsk în Campionatul Belarus – 3:2.

Minsk a început bine, deschizând scorul în minutul 2 (Parfeevets).

În a doua perioadă, pitmenii au luat inițiativa și au lovit de două ori poarta adversă (Feklistov, Karabanov).

La finalul celei de-a doua perioade, echipa Minsk a egalat scorul (Antonov). Rezultatul jocului a fost decis în prelungiri: Feklistov a marcat o dublă cu 1,5 minute înainte de încheierea prelungirilor.

Clasamentul campionatului este condus de Shakhtar cu 19 puncte, urmat de Neman Grodno și Dynamo Molodechno cu 18 puncte fiecare.

Mogilev ocupă locul patru cu 12 puncte, primele cinci fiind închise de Minsk Yunost cu 11 puncte.