Belarusii au câștigat bronzul la turneul pe echipe de la Campionatele Mondiale de gimnastică ritmică

Pe 19 septembrie, gimnastele din Belarus au câștigat medalii de bronz la turneul pe echipe din cadrul Campionatului Mondial de gimnastică ritmică de la Baku.

Arbitrii au evaluat la 168,55 puncte performanța echipei din Belarus formată din Anastasia Salos, Alina Gornosko și Ekaterina Galkina.

Pentru gimnastele din Belarus, acestea sunt primele premii ale turneului pe echipe din ultimii 4 ani.

Reprezentanții Rusiei care au obținut 186,5 puncte au primit medalii de aur.

Gimnastele israeliene au câștigat un set de medalii de argint cu un scor de 174,75 puncte.

Gornosko și Galkina astăzi mai au de evoluat în finală în exercițiul cu cluburile.

Împreună cu Salos Gornosko va evolua și în finală într-o compoziție cu panglică.