Ivashko și Gerasimov au ajuns la tabloul principal al turneului de la Sankt Petersburg

Pe 16 septembrie, doi tenismeni din Belarus au reușit să se califice în tabloul principal al turneului de la Sankt Petersburg.

Ilya Ivashko, pe locul 135 în clasamentul mondial, a câștigat astăzi o victorie încrezătoare în două seturi în fața jucătorului de tenis italian Matteo Viola (ATP 204) cu scorul de 6:4, 6:2.

Egor Gerasimov, care se află pe linia a 19-a a clasamentului ATP, l-a învins pe rusul Roman Safiullin (ATP 233) în trei seturi cu scorul de 7:5, 6:7 (4:7), 6:5.

Fondul de premii al turneului din capitala de nord a Rusiei este de 1,1 milioane de dolari.

Să vă reamintim că sâmbătă echipa de tenis din Belarus, care a inclus Ivashko și Gerasimov, a învins-o pe portughez în meciul de la Cupa Davis.