BGK Meshkov a început noul sezon al ligii SEHA cu o înfrângere dezamăgitoare de la Veszprem

Pe 3 septembrie, handbalistii de la Brest de la BGK im. Meshkova a pierdut meciul de deschidere al noului sezon SEHA-League în fața maghiarului Veszprém.

Meciul a avut loc la Brest. Startul meciului a fost reușit pentru Brest, ei fiind în frunte, dar până la pauză oaspeții au luat conducerea – 16:14.

În repriza secundă, șansele au fost aproximativ egale cu 8 minute înainte de final, gazdele au condus cu scorul de 25:24, dar în final au pierdut cu un scor ofensiv de 27:28.

Meșkoviții vor trebui să joace și următorul meci din grupa preliminară B acasă – Spartak-ul Moscovei va veni la Brest pe 17 septembrie.

Pe baza rezultatelor turneului de grupe, cele mai bune 2 echipe vor trece imediat în 1/4 de finală, iar restul vor juca în 1/8 de finală.