Fotbal. BW. Minsk a învins în mod neașteptat un adversar puternic

În cadrul etapei a 18-a a campionatului de fotbal din Belarus, sâmbătă a avut loc o confruntare interesantă în capitală. Meciul s-a încheiat cu un rezultat neașteptat.

„Minsk”, luptă pentru supraviețuire, a găzduit „Torpedo” de la Zhodino, care nu renunță la visele de medalii.

La sfârșitul celor 90 de minute de confruntare, s-a dovedit că „cetățenii” aveau o dorință mai mare de a câștiga. Și au făcut-o – 2:0.

Pentru gazde au marcat Vladislav Nasibulin (minutul 49) și Ivan Bakhar (minutul 72). Victoria din Minsk este destul de firească, având în vedere că au petrecut aproape toată întâlnirea cu un avantaj sesizabil.

Apropo, înainte de acest meci, Minsk nu câștigase în patru jocuri. Adversarul lui învins este în trei.

Mai multe meciuri au mai fost jucate la începutul turului. „Energetik-BGU” a pierdut meciul cu „Gomel” (1:1), la fel ca Grodno „Neman” cu „Isloch” (1:1), pentru care, de altfel, a jucat Alexander Gleb.

Într-un alt duel, Slavia de la Mozyr l-a înfruntat pe Dnyapro de la Mogilev. Gazdele au câștigat cu scorul de 1:0.