Un alt belarus a jucat în 1/16 de finală a turneului de tenis de la Cincinnati

Fostul număr unu mondial părăsește prestigioasa competiție de tenis de la Cincinnati (Ohio, SUA). Belarusul a pierdut.

Victoria Azarenka, aflată în prezent pe locul 40 în clasamentul mondial, a luptat împotriva reprezentantei croate Donna Vekic (locul 26) în 1/16 de finală.

Jocul, care a avut loc pe 14 august, a fost „încadrat” în două jocuri. Victoria a pierdut cu scorul de 2:6, 5:7. Confruntarea a durat 1 oră 24 de minute.

Să ne amintim că mai devreme, în primul tur, Azarenka a învins-o pe elvețiana Belinda Bencic (12).

O altă belarusă, a noua rachetă a lumii, Arina Sabalenka, a reușit să o învingă pe chinezoaica Zheng Saisai în 1/16 de finală, răzbunându-se astfel pentru pierderea ei în finala turneului de la San Jose.

În optimile de finală, Sabalenka se va întâlni cu tenismenul grec Maria Sakkari (33).

Fotografie: Jimmie48 tenis fotografie