Înotătorii din Belarus „au luat” medalii la etapa Cupei Mondiale din Japonia

Prima etapă a Cupei Mondiale de înot a avut loc la Tokyo. Echipa Belarusului a avut o performanță reușită.

În special, bielorușii au ocupat locul trei la ștafeta 4×100 mixt. La această disciplină au concurat Nikita Tsmyga, Ilya Shimanovich, Oksana Demidova și Alina Zmushko.

Belarusii au arătat un rezultat de 3 minute 49,47 secunde. Gazdele au câștigat înotul – japonezii au arătat un timp de 3 minute 44,75 secunde. Australienii au ocupat locul doi – 3 minute 47,07 secunde.

Să remarcăm și realizarea individuală a Alinei Zmushko. Belarusul a câștigat o medalie de bronz la 50 de metri bras în 31,12 secunde.

Doar înotatoarea jamaicană Aliya Atkinson (locul 1) și japoneza Satomi Suzuki (medalia de argint) au fost mai bune decât Alina.

Anterior, Ilya Shimanovich a câștigat două medalii de aur, după ce a parcurs cel mai rapid distanța de 50 și 100 de metri bras.

Nikita Tsmyga a devenit medaliată cu bronz la proba de 50 de metri spate.